klub
členské osobné čísla
plemená v bks
chov
výstavy
klubové šampionáty
podmienky udelenia titulov
Junioršampióni BKS
Šampióni BKS
Grandšampióni BKS
Veteránšampióni BKS
klubové súťaže
top pes, sučka a CHS roka
archív výsledkov
pravidlá súťaže
bodové tabuľky
top člen BKS
ostatné...
logo

počet návštev

 

 
(c) by bks

ŠTANDARD PLEMENA - LEVÍČEK

lev

 • LEVÍČEK PETIT CHIEN LION
 • Pôvod: Francúzsko
 • Dátum publikovania platného štandardu: 24. 03. 2004
 • Použitie: spoločenský pes
 • Klasifikácia: 9. skupina - spoločenské psy; sekcia 3.1 - bišony a príbuzné plemená, bez skúšky
 • Krátka história plemena: V katedrále v Amiens z 13. storočia sú z kameňa vytesané dva psy, ktoré vyzerajú ako dnešné levíčky. Na gobelínoch zo 16. storočia často vidno jeho zobrazenie. Zvláštnu záľubu v plemene našli dámy z Burgundského kráľovského dvora. Veľmi podrobne sú popísané v Buffonovej knihe Histoire Naturelle. Aj švédsky prírodopise Linné ich spomína. Levíček sa predtým nazýval malý leví bišon. Francúzsky klub chovateľov bol založený 18. novembra 1947.
 • Celkový vzhľad: inteligentný, oddaný malý živý psík, robustný s dorými kosťami a krátkym telom dobrých proporcií, hlavu nesie vzpriamene, pohyb je hrdý a výrazný, ešte podtrhnutý vejúcou leviou hrivou, nestrihané časti tela majú ponechané v prirodenom stave a nemajú byť tvarované. Leví strih je povinný pre výstavy.
 • Dôležité proporcie: telo je kvadratické, dĺžka tela (od pliec po sedacie kosti) sa rovná jeho výške v kohútiku. Papuľa je dlhá asi 1/3 hlavy.
 • Charakter a správanie: veľmi citlivý a poslušný psík za každých okolností, na povel je pokojný a tichý. Výzorom dáva najavo ochotu počúvnuť a porozumieť čo sa od neho očakáva.
 • Hlava: pomerne krátka, dosť široká lebka až po papuľu, vysoko nesená Temeno: Lebka: pomerne plochá atak široká ako je dlhá, Stop: mierny, Tvárová časť: Ňucháč: čierny (musí byť úplne pigmentovaný) okrem hnedých psov a odvodených farieb, kde je tmavohnedý (musí byť úplne pigmentovaný), umiestnený na predĺženej línii chrbta nosa. Papuľa: skôr široká, rovná, Pysky: priľahlé a čierne okrem hnedých psov a odvodených farieb kde sú tmavohnedé, Čelusťe a chrup: silné zuby, úplny chrup s nožnicovým zhryzom. Chýbajúce P1 sa akceptujú. Oči: umiestnené vpredu, sú veľké, veľmi tmavé okrúhle a pozerajú vpred, viečka sú úpne pigmentované, Uši: nasadené nízko, v úrovni očí, primerane dlhé, natiahnuté dosahujú do polovice papule, ovisnuté, dlhé a dobre osrstené, strapce dosahujú na koniec nosa.
 • Krk: dosť dlhý, mierne vyklenutý, zapadá plynule do pliec a kohútika,
 • Telo: Horná línia: rovná, Bedrá: krátke, široké a svalnaté, krátke, Hrudník: po lakte, dobre vyvinutý, Spodná línia: dobre vykreslená, Chvost: nasadený mierne pod spodnou líniou, elegantne nesený v oblúku nad chrbtom, bez toho aby sa ho dotýkal, strapec padá na chrbát v pokoji I v pohybe.
 • Končatiny Predné končatiny: rovné, Plecia: dobre uložené, pohyblivé, svalnaté, Lakte: pri tele, Nadprstia: krátke a rovné spredu, zboku mierne šikmé, Labky: malé, okrúhle, prsty pevné a klenuté, Zadné končatiny: Stehná a lýtka: svalnaté, stehenná kosť je tak dlhá ako lýtkové, sedacie kosti mierne vystupujú. Päty: primerane silné, normálne zauhlené, Podpätie: silné zvislé, Labky: malé, okrúhle, prsty pevné a klenuté,
 • Srsť Osrstenie: hodvábne, vejúce, bez podsady.. Farba: všetky farby a kombinácie farieb sú povolené, Veľkosť a hmotnosť Výška v kohútiku: 20-32 cm s toleranciou +/- 1cm Hmotnosť: asi 6kg presnom pomere k stupňu odchýlky.
 • Vylučujúce chyby: o agresívne a neprimerane bojazlivé psy, o čiastočná alebo úplna depigmentácia nosa, psykov a viečok alebo iná farba ako čierna alebo iná farba ako hnedá pri hnedých psov a odvodených farieb, o vyhrnutý nos, o chýbajúce rezáky a očné zuby, o chýbajúce 2 nesusediace P2, P3, spodné P4, o chýbajúce 2 susediace P2, P3, spodné P4, o chýbajúce horné P4, spodné M4, M3 sa nerátajú, o predhryz, podhryz, oči: malé, mandľovité, vystupujúce, svetlé alebo modré, o ektropium entropiu, o uši: nie dosť dlhé a bez strapcov, o chvost stočený do krúžka, o srsť kučeravé, príliš krátka, nevejúca, o hrubé anatomické znetvoreniny. Psy, ktoré jednoznačné majú telesné abnormality alebo poruchy v správaní, musia byť vylúčené z posudzovania Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku. Tento pozmenený štandard vstúpi do platnosti v septembri 2004