klub
členské osobné čísla
plemená v bks
chov
výstavy
klubové šampionáty
podmienky udelenia titulov
Junioršampióni BKS
Šampióni BKS
Grandšampióni BKS
klubové súťaže
top pes, sučka a CHS roka
archív výsledkov
pravidlá súťaže
bodové tabuľky
top člen BKS
ostatné...
logo

počet návštev

 

 
(c) by bks

ANIMOLOGY ŠAMPIONÁT V ÚPRAVE PSOV

"Ako som sa dostala k strihacím súťažiam a o čom vlastne sú..."

O súťažiach podobného typu, a teda súťaži v úprave psov sa v zahraničí hovorí úplne bežne. Už aj v susedných Čechách sa týmto rokom bude konať 18. ročník súťaže medzi psími "groomermi" ako sa strihačom hovoroí vo svete. Rovnako Poľsko,Nemecko, Holandsko, Anglicko, Amerika a mnoho iných krajín sa môžu popíšiť takýmito súťažami.

Na Slovensku bol pokus o podobnú súťaž pred pár rokmi. Bohužiaľ, netešila sa aj druhému ročníku a tak sa na ňu pozabudlo. V roku 2012 sa však tým nadšencov, ktorí založili občianske združenie pod názvom Profesionálni strihači psov, rozhodol túto súťaž na Slovensku oživiť, resp. zaviesť znova.

Som jednou zo zakladajúcich členiek tohto združenia a naše členstvo sa pomaličky rozrastá... a tak, ako sa rozrastá členstvo v PSPS, rozrastá sa aj účasť na súťaži ANIMOLOGY Šampionáte v úprave psov. Už minulý rok sa jej zúčastnili aj veľmi známi groomeri nie len zo Slovenska, ale aj z Anglicka, Nemecka, Rakúska, Poľska čomu sa združenie veľmi teší a čo aj nasvedčuje tomu, že PSPS a Šampionát ako taký, naozaj niečo znamenajú.

Určite sa pýtate, čo sa môže na takejto súťaži posudzovať... a či má vôbec niekto právo súdiť strihacie umenie niekoho iného. Povedzme si úprimne, posúdiť vás môže ktokoľvek, na vás je potom už len, či si to vezmete k srdcu alebo nie :o)... ale teraz vážne. Na súťaže takéhoto typu sú pravidelne pozývaní viacerí, zväčša traja posudzovatelia. Spravidla sú to osobnosti z kynologického sveta, ktorí chovajú a upravujú viacero plemien už dlhé roky a v úprave psov majú teda naozaj dlhoročnú prax. Zväčša ide o osoby, ktoré sa zúčastňujú aj podobných súťaží kdekoľvek po svete. A čo sa posudzuje ? Posudzuje sa kvalita a prevedenie strihu, čistota práce, príprava modela na súťaž, rovnako aj výber modela. Ďalej je to prístup ku psovi ako taký, zvládnutie strihu ako takého, použitie nástrojov, použitie techník a ich postupnosti. Ide o celý dlhý rad zložitých vecí, ktoré si posudzovatelia musia všímať na každom jednom súťažiacom. Tento rok prijali ponuku posudzovať našu súťaž páni Rony de Munter z Belgicka, John Averis z Anglicka a Zygmunt Stelmach z Poľska (ktorý mimochodom celý šampionát vyhral minulý rok).

Ja som sa takejto súťaže zúčastnila tretí krát v živote. Prvý krát som skončila v prvej štvorke spomedzi 15 začiatočníkov na súťaži Pragobest v roku 2010. Druhý krát som súťažila vo výstavnej úprave kokrov, kde som sa umiestnila medzi profesionálmi na 3.mieste (1. získal spomínaný pán Stelmach, 2. získala slečna z Poľska so setrom). No a tento rok, ako inak, keď už s vami "bišoňákmi" trávim toľlko času, nemohla som si vybrať nič iné, než skúsiť výstavnú úpravu bišóna. Keďže nie som chovateľ, ani majiteľ tohto plemena, prihlásila som sa do kategórie začiatočníkov. Ako model mi poslušne stál psík z chovu pani MVDr. Patrície Dankovej, QUANTO Danco of Amber... a spolu sme si vystrihali krásne 3.miesto. Rovnako som na súťaži strihala aj kokricu - moju čiernu sučku Anteiu z môjho odchovu. Išlo o športový strih, ktorý sa síce všetkým vždy veľmi páči, ale na konkurenciu výstavných strihov iných plemien spadajúcich do tejto kategórie strihania jednoducho nemal... a ja som mala radosť aspoň z toho, že je Anteika konečne ostrihaná po 2 mesiacoch pestovania na súťaž... Čo sa týka celkového umiestnenia s Quantíkom, je to neuveriteľná radosť, pre mňa neuveriteľný úspech, v aký som ani nedúfala. Veľmi som sa tešila a aj sa veľmi teším. Strihám psíkov len cca 7 rokov, z čoho 3 roky povedzme "aktívne". Moje úspechy sú myslím si nádherné a modlím sa, aby sa ešte niekedy zopakovali. Budúci rok by som chcela ísť na nejakú takúto súťaž znova... či doma alebo do Čiech - ešte neviem... ale s kým a s čím, to si ešte nechám pre seba a verím, že mi budete držať palce :o)

A ak môžem ešte ...

Chcela by som sa touto cestou ale z celého srdca poďakovať Pati Dankovej, za všetky rady a za to, ako mi veľmi verí a podporuje ma v každom mojom kroku, je to úžasná osoba. Ďalej moja veľká vďaka patrí Jarke Fekiačovej, majiteľke salónu Chlpáčik v Banskej Bystrici, ktorá mi tiež dôverovala a podporovala ma celý čas aj na súťaži. V neposlednej rade by som sa chcela poďakovať Eli Spišiakovej a mojej sestre Valike - nebyť ich, nemám vás - bišoňákov a nepoznám súťaže a asi by som sa ani nikdy neodvážila si otvoriť vlastný salón... no a ešte celej mojej rodine a môjmu drahému. Bez nich by to proste nefungovalo, lebo bez rodiny a ľudí, ktorým môžete veriť, nefunguje nič...

a na záver pár stránok. ktoré sa týkajú tejto témy...

stránka strihačov - www.psps.tym.sk

a stránka môjho salóniku - www.strihaniepsov.tym.sk

 

Vaša Vanda... :o)